E Ticaret Sitesi Nedir Avantajları Nelerdir 1

E Ticaret Sitesi Nedir Avantajları Nelerdir

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle birlikte hayatımıza pek çok yenilikler de girmeye başladı. Bunlardan birisi de e ticarettir. Yani internet üzerinden alış veriş yapmak anlamına gelir. E ticaret yapmak için e ticaret sitesi gereklidir. Peki, e ticaret sitesi nedir? E ticaret sitesi de internet üzerinden satılacak olan ürünlerin veya hizmetlerin müşterilere sunulduğu web tabanlı platformdur.

İrili ufaklı pek çok firma, e ticaret dünyasının hızla büyüyüp yaygınlaşmasıyla birlikte fiziki mağazalarının yanı sıra e ticaret siteleri de açarak bu alanda yer almaya başladı. Hatta dünya çapında bazı büyük firmaların sadece e satış siteleri vardır ve dükkân, mağaza vb. fiziksel bir yerleri yoktur.

E ticaret yapmak isteyen kimseler kuracağı web sitesini ve ticaretini e ticaret kanunu olarak da bilenen 23.10.2014 tarih ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a göre yürütmekle yükümlüdür. E ticaret sitelerinde alış veriş 24 saat boyunca devam eder ve tabiri caizse dükkân hiç kapanmaz. Bu ve bunun gibi çok daha fazla faydası olan e ticaret sitelerinin avantajlarını genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

E- Ticaret Sitesi Avantajları

  • Satılan ürünlerin veya hizmetin müşteriye sunulacağı saat kısıtlaması yoktur. 7/24 açıktır ve satış yapılabilir.
  • Vakit konusunda sıkıntı çekenler tarafından birinci öncelikle tercih edilir. Çünkü e ticaret sitesi üzerinden yapılan alış verişler kısa sürede tamamlanabilmektedir.
  • İnternet üzerinden alış verişlerde ürün ve mağaza çeşitliliği için birçok dükkân ve mağaza gezmeye gerek yoktur. Sadece birkaç fare tıklamasıyla dünyanın ürünleri karşınıza listelenebilir.
  • Satın almak üzere düşünülen ürünler kıyaslanarak daha kolay tercih yapılabilir.
  • Aynı marka ve model ürün birden fazla e ticaret sitesinde satışta olabilir. Bu da müşteri açısından ürünün daha uygun fiyata satın alınması imkânını sunar.

   E Ticaret Sitesi Nedir Avantajları Nelerdir

   E Ticaret Sitesi Nedir Avantajları Nelerdir

  • E ticaret sitesi sahipleri bir yazılım aracılığıyla tüm stok girişlerini, ürün satışlarını ve depo durumlarını kolaylıkla görebilir, yönetebilir. Ürünler azaldığı zaman yenilerini temin etme yoluna gidebilir.
  • E ticaret sitesi yöneticileri dilerse hiç depo vs. ile uğraşmadan sipariş aldıkça tedarikçisinden sipariş geçer ve ürünü doğrudan müşterisine gönderebilir.
  • E ticaret sitesi kurmak ve yönetmek için uzman olmaya gerek yok. Bu alanda hâlihazırda satışta olan pek çok e ticaret sitesi bulunaktadır. İhtiyaca en uygun olanı kolaylıkla belirlenerek satın alınabilir ve kısa sürede yayına hazır hale getirilebilir. E ticaret sitesi satın almak ve işletmek konusunda firmaların tıpkı garanti paketi gibi teknik destek paketi bulunmaktadır. Böylece yaşanan olası bir sorunda anında müdahale edilerek sorunlar çözüme kavuşturulur. • E ticaret sitesi oluşturmak ve işletmek hususunda bu işi ücretsiz olarak yapan firmalar bulunmaktadır. Buralarda bir e ticaret sitesi kurularak deneme çalışmaları yapılabilir.
 • E ticaret sitelerinin en büyük avantajlarından birisi de ürünlere eklenen yorumlardır. Alıcı kimse ürünlerle ilgili kullanıcı yorumlarını okur ve ona göre alıp almamaya karar verir.E ticaret sitesinin avantajları bunlarla sınırlı değil elbette. Bu liste aşağıya doğru uzayıp gider.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak