Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir? 3

Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Günümüz İnternet teknolojisinin gelişmesi ve dünyada hızla kullanımı artması, bu alanda açılan web sitelerin kişisel blogların’da artmasına sebep olmuştur. Bu anlamda bugün ki yazımızda Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir? Detaylı bir şekilde inceleyerek makale oluşturmaya karar verdik.Bloglarda olması gereken özellikler nelerdir şeklinde bir soruyu sormadan önce neden bir blog açmalısınız bunu öğrenmelisiniz. Kişisel blog açmak istiyorsanız öncelikle hangi alanda yazılarınızı, makalelerini paylaşacak iseniz ona karar vermelisiniz.
Bu karar vermek işleminde dikkat etmeniz gereken husus ise, kendinizi en çok hangi alanda geliştirmiş iseniz, hangi alanda ziyaretçilerden gelen sorulara doğru ve net bir şekilde cevap verebilirsiniz o alana yönelmeniz hem bloğunuz gelişmesi hem de ziyaretçilerin sitenizi doğru ve net bir bilgi vermiş olduğunuzdan dolayı, tekrar ziyaret etmesine sebep olacaktır.

Alt Yapı Çalışması

Alt yapı çalışmasından kastım daha önce sizin seçmiş olduğunuz alanda daha önceden açılan bir  blog var ise o blogları incelemen-izdir. Bu sayede nasıl bir tema ve içerik hazırlamak isterseniz kafanızda canlanmış olacaktır. Bunun yanı sıra, içerik detayları mevcut ziyaretçi kitlesinde de sizlere fayda sağlayacaktır.

Hakkında ve İletişim Sayfası

Hakkında kısmının bir blog için olmazsa olmaz özelliklerindendir. Çünkü makale ve paylaşımlarınızı seven kişiler sizin hakkında daha çok bilgi sahibi olmayı isterler. Bu yüzden kısa ve öz bir şekilde hakkında sayfası oluşturarak gelen kullanıcıların sizin hakkınızda azda olsa bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Ayrıca iletişim sayfası bölümü de önemini koruyor.

Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Sizin sitenizde yazmış olduğunuz yazılara backlink çalışması yaptırmak isteyen veya kişisel bloğunuzda kendi reklamlarını yayınlatmak isteyen kişiler iletişim sayfası bölümünde yer alan e-mail hesabınızdan sizinle iletişime geçecektir. Bu anlamda hakkında ve iletişim sayfası önemini korumaktadır.

Hosting Hizmetleri ve Site Alt Yapısı

Diğer yazılarımda da belirtmiş olduğum gibi hosting bir web sitesinin, kişisel blogların kalbi gibidir. Site açılma hızı vb. özellikler hosting den kaynaklanmaktadır. Bu anlamda sağlam bir veri alt yapısı olan hosting hizmeti seçmeniz daima sizin avantajınıza olacaktır. Kişisel bir blogda da bu olması gereken özellikler arasında yerini almaktadır.

İçerik ve Paylaşımlar

Yukarıda söylemiş olduğum gibi kendi alanınıza ait bir blog açmaya karar vermiş iseniz, artık içerik paylaşımlarına başlayabilirsiniz. Bu anlamda içerik çalışmalarına başlarken dikkat etmeniz gereken çeşitli önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şöyledir; örneğin bir konu hakkında içerik makale çalışması hazırladınız. Bu çalışmayı kişisel bloğunuz’da paylaşmadan önce öncelikle arama motorları üzerinden yazmış olduğunuz konu hakkında ne kadar bir arama sonucu çıkmış olmasıdır.

Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bloglarda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bunun sonucunda eğer arama çok sonuç buldu ise o alanda kullanıcılarının ilgisinin ve merakının fazla olduğunu gösterir. Dez avantaj olarak olaya bakacak olursak o konuda tonca yazı bulunmasıdır. Ama sizde o içeriğin güncel bir konu olduğunu düşünüyor iseniz; seo uyumuna dikkat ederek makale çalışmanızı bloğunuzda paylaşabilirsiniz.

İmla ve Yazım Kuralları

Kişisel bloğunuzda paylaşmış olduğunuz yazının içeriğini oluştururken dikkat etmeniz gereken önemli bir huşuda imla ve yazım kurallarınızdır. Bu anlamda eğer oluşturmuş olduğunuz yazılar imla kurallarına uygun değil ise hem kullanıcıların makaleyi hiç dikkat etmeden hazırladığınızı düşünür hem de pek hoş karşılanmaz.
Ayrıca arama motorlarının oluşturmuş olduğu botlar yazınızın kopya bir yazı veya imla kuralları ve yazım kurallarına dikkat etmediğinizi görür ise sıralamalarda ilk sayfada çıkma olanağınız zorlaşacaktır. Bu yüzden imla ve yazım kuralları önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak