Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılmaktadır? 3

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılmaktadır?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bitcoin nedir? ne işe yarar bu yazımızda ele alacağız.Öncelikle gelin bitcoin ne olduğunu öğrenelim. Bitcoin; dünya çapında adı duyulmuş ve kullanılan bir dijital ödeme sistemidir. Bitcoin öncelikle açık kaynak kod yazılımlı olarak 2009 yıllarında piyasada yerini almıştır. Bitcoin diğer bir özeliği ise, bir grup yazılımcı tarafından ortaya atılmış olmasıdır. Bitcoin de herhangi bir sınır olmadan kullanıcılar kendi aralarında direkt olarak işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmektedir. Peki, bu işlemler nasıl kayıt altında tutulup işlemleri yaparken güvence altına alındığına dair bir soru sorarsanız tamamen  herkese açık bir kayıtlı defterlerde bu transfer işlemleri kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede herkes yapılan işlemleri  görüntüleye bilmektedir. Bitcoine verilen diğer bir isim ise, madenciliktir.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Çünkü buradaki bitcoinleri dilerse kullanıcılar yasal zemin üzerinden işlemler yaptıra bilmekte veya karaborsa da farklı para birimlerine de dönüştürebilmektedir. Bitcoin kullanıcıların aktif veya ne kadar süreyle aktif kullanıcıya sahip olduğuna bakacak olursak, 2015 yılında 100 bin üzerinde tüccar ve tedarikçisi bunun bir ödeme yöntemi olduğunu düşünmektedir. Daha ilginç bir detaya bakacak olursak en son yapılan ankette, bitcoin kullanan kullanıcıların dünya genelinde ortalama 2.9 ila 5.8 milyon tekil kişiler de bitcoin kullanıldığı söylenmektedir. Bu açıdan bakacak olursak gittikçe değer kazanan ve kullanıcı sayısını artıran bir dijital ödeme sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklere sahip olan bitcoin’e ulaşmak aslında o kadar da zor degildir. Bitcoin alıp kullanabilmek için, sanal bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir.Bunun ardına sizde bitcoin alarak alışveriş ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu cüzdana satın alırken herhangi bir şekilde, size ait olan kimlik bilgilerinizi veya farklı kişisel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Bitcoin üzerinden yapacagınız bu işlemleri doğrulamak içinde, açık anahtar kaynaklı olarak bilinen, noktadan noktaya ağ bağlantı sistemi kullanılmaktadır. Bitcoin üzerinde yapacağınız her işlem için ağ duyurusu yapılır ve yaptığınız bu işlem, oluşturulmuş olan bloklardaki yerini almaktadır. Bitcoin bu uygulaması sayesinde herkes tarafından güven ve son derece kullanılan bir uygulama olma özelliğini de barındırmaktadır.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Kullanmanın Faydalı Nelerdir?

Bitcoin’in belki de en önemli özelliklerinden birisi’de enflasyon riskinin düşük olmasıdır. Gerek teknik tasarımı ve diğer özellikleri sebebiyle bitcoin en fazla 21 milyon adet üretilebilmektedir. Bu yüzden enflasyon oranı en düşük bir sistemdir. Diğer yandan bakacak olursak reel hayatımızdaki kullanmış olduğumuz para birimleri, hükümetler arası oluşan herhangi bir krizden dolayı etkilenmektedir. Ancak bitcoin bu alanda herhangi bir şekilde etkilenmemektedir.Güvenlik açısından da basit ve anlaşılır bir hal almaktadır.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Kullanmanın Dez Avantajları Nelerdir?

Bitcoin paralarının izi pekte sürülmemektedir. Bu anlamda kötü amaçlı kişiler tarafından kullanıldığında, daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Buda uyuşturucu vb. satıcılarının daha rahat hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Bu yüzden bazı ülkeler de bitcoin bir para birimi olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca bitcoinleri kaybettiğinde geri bulmanız imkanız bir hal almaktadır. Bu yüzden bitcoinleri’nizi daha güvenilir bir hal alması için, İnternet bağlantısı olmayan harddisk ler de saklamanızı tavsiye ediyorum

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak