Başkalarının Senin Hakkındaki Düşüncelerini Umursamamalısın

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Şu hayatta belki de en çok yaptığımız yanlışlardan birisi de başkalarının düşünce ve fikirlerini sanki kendi düşünce ve fikirlerimiz gibi önemsememiz ve umursamamız dır. Bu makale yazımda sizlerde böyle bir düşünce yapısına sahip iseniz, başkalarının düşüncelerini nasıl umursamamalısın işte bu yöntemlerden detaylı bir şekilde bahsedeceğim. Gelin sözü daha fazla uzatmadan konuya geçelim.

Günlerden bir gün Nasrettin hoca oğlu ile birlikte köye doğru gidiyorlar. Kendi köylerine giderken yol üzerinde bulunan farklı bir köyden geçmeleri gerekiyor ve bu köyün içinde geçerken eşeğin üstünde oğlu bulunuyor. Orada bulunan köylüler şuna bak hoca yürüyor oğlu tek başına eşeğe biniyor diye tepki gösteriyorlar. Bunun üzerine Nasrettin hoca oğlunu eşeğin üzerinden indirerek kendi biniyor. Biraz daha yolda ilerleyince yine köylüler koskoca hocaya bak kendi eşeğin üstünde gidiyor oğlu ise yürüyor diye homurdanmışlardır.

Bunun üzerine hoca oğlunu da kucağına alarak, beraber eşeğin üzerinde yol almaya devam ediyorlar. Köylerine doğru yaklaşınca hoca hiç eşeğe acımıyor musun niye ikiniz aynı anda eşeğe bindiniz tarzında eleştirileri görünce oğlu ile kendisi eşekten inip yürümeye başlıyorlar. Biraz daha ilerledikten sonra hoca ile oğlunu yürüyerek gelirken eşeğe kimsenin binmediğini gören köylüler hoca ve oğluna bakarak gülüyorlar.

Hoca bir kez daha anlıyor ki nasıl bir yol izlerse izlesin insanların onları sürekli eleştireceğini ve yaptığı davranışlardan dolayı olumsuz bir tepki alacağını anlamış. Bizde buradan yola çıkarak düşünecek olursak, insanların yaşamımızda gelişen olaylara bakış açıları tamamen farklı olabilir. Bu yüzden söylediğimiz sözlerden veya yaptığımız davranışlarda dış dünya olarak adlandırabileceğimiz, çevremizde bizlere sürekli olarak olumsuz bir ortam yaratmaya çalışan insanlara karşı fazla da umursamadan kendi bildiğimizi ölçüp tartarak hareket etmeliyiz.

Belki de senin geldiğin bu noktaya kadar ki çekmiş olduğun sıkıntı ve stresi bu eleştiri yapan insanlar bilmeyecek ve tamamen kendi kafasında kurmuş olduğu düşüncelerden yola çıkarak böyle bir davranış sergilemiş olacaklardır. Bu yüzden bu hayatta insanları fazla da kafaya takmamamız gerektiğini yukarıda belirttiğim hikaye de bir kez daha görmüş olduk.

İlginizi Çekebilir! Yeni Yıla Yeni Hedefler İle Girmek

Kafaya Takmamalıyız

Örnek olarak çevremizde bulunan bazı insanları ele alalım. Amacı tamamen sizlerin yaptığınız iş veya çalışmalarını eleştirmek üzerine kuran bazı insanlar belki de sizi iyi yönde gelişmenizi istemesinden daha çok sizleri sevmediğinden dolayı sadece sizlerin moralini bozmak adına böyle bir şey de yapıyor olabilir. Bu yüzden bize gelen eleştirileri öncelikli olarak kendi bünyemizde bir analiz ederek bu gelen eleştirilerin haklılık payını kontrol etmeliyiz. Bunun sonucunda da hakikaten haklı ise kendimizin eksik yönlerimizi düzeltmeye çalışmalıyız.

Ancak bu eleştireler tamamen bizlerin moralini bozmak üzerine kurulu ise fazla da önemsemeden gülüp geçmesini bilmeliyiz. Unutmayın ki, hayat kısa ve dün yaşanan olayları bugün kafamıza takıp kendi kendimize takıntılar yapacağımıza, geleceğe bakıp yarınımızı en iyi şekilde şekillendirmesini bilmeliyiz. Sizlerinde bu konuda görüş, öneri ve soruları var ise yorum kısmına lütfen belirtmeyi unutmayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak