Android Root Atma Nedir Nasıl Yapılmalıdır? 3

Android Root Atma Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Günümüz akıllı cihazlarında en çok kullanılan işletim sistemi şüphesiz Android’dir. Tüm dünya genelinde olduğu gibi Android kullanım oranı ülkemizde de hızla artmaktadır. Hal böyle olunca kullanıcılar ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap bulabilmek adına Android telefonlarda farklı arayışlar peşine düşebiliyor.

Örneğin root atma gibi… Birçok kimse ihtiyaç duyduğu veya sorun yaşadığı bir konuda çözümü root atmakta bulmaktadır. Fakat Android root atma nedir nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabı ise herkes tarafından tam olarak bilinememektedir maalesef. Öncelikle root atmanın ne olduğundan bahsedelim. Ardından da nasıl atıldığını detaylarıyla anlatalım ki artık siz de ihtiyaç duyduğunuzda Android telefonunuza rahatlıkla root atabilesiniz.

Android Root Atma Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Android Root Atma Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Android telefona root atma nedir nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabından evvel şu hususları bilip, göze almanız gerekmektedir. Root attıktan sonra telefonunuz büyük ölçüde garanti kapsamından çıkacaktır. Yeni güncellemeler alamayabilirsiniz, bu nedenle sürüm yükseltmesi vb. hizmetlerden faydalanamayabilirsiniz.

Bir de root atma işleminin başarıyla tamamlanamama gibi büyük bir riski bulunmaktadır. Bu durumla karşılaşırsanız telefonunuzu bir daha kullanamayabilirsiniz. Tüm bu riskleri bilip göze aldıktan sonra Android root atma nedir nasıl yapılmalıdır sorusunun cevabına geçebilirsiniz.

Android root atma demek, cihazın içerisinde yer alan ve kullanıcıların ulaşamadığı sistem dosyalarına erişme imkanı elde etmek demektir. Türkçemizde kök dizin anlamına gelen root kelimesi, bir nevi sistem dosyalarına erişmek ve onları değiştirmek hakkına sahip olmak anlamına gelmektedir. Root kavramı, açık kaynak kodlu Linux işletim sistemlerinde sıkça kullanılan bir kavram olup sistem dosyalarına erişmek ve değiştirebilmek gibi haklar için kullanılır.

Android Root Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Android root atma da cep telefonunun sistem dosyalarında değişiklik yapabilme imkanını getirmektedir. Normal şartlarda üreticiler kullanıcıların buraya ulaşmalarına müsaade etmez. Sebebi ise yapılacak en ufak bir hatada dahi sistemin tekrar açılamaması riskinin olmasıdır. Kabaca Android root atma kavramının bu şekilde bir anlam taşıdığını aktardıktan sonra root atma nasıl yapılır kısmına geçelim. Birazdan bahsedeceğimiz işlemleri dikkatli bir şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

Android Root Atma Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Android Root Atma Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Android root atma işleminin yapılabilmesi için telefon modelinizin uygun olması gerekmektedir. Günümüzdeki telefonların büyük bir kısmı bu işlem için uygundur. Root atma adımlarına başlamadan evvel öncelikle verilerinizi her ihtimale karşı yedeklemenizi öneriyoruz. Yedeklemenin ardından cihazınızın Ayarlar sekmesinden Geliştirici Modunu aktifleştirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınıza Kingo Root uygulamasını indirerek kurun.

Kurulumun ardından telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve uygulamayı çalıştırın. Kingo Root cihazınızı otomatik olarak algılayacaktır. Algılamanın ardından ekrana cihazınız gelecektir ve bunu seçtikten sonra root işlemi başlayacaktır. İşlemlerin başlamasına müteakip birkaç dakika bekledikten sonra işlem tamamlanacak ve cihazınıza root atılmış olacaktır.

Android root atma nedir ve nasıl yapılmalıdır konusuyla ilgili detaylı anlatımımıza burada son veriyoruz. Konuyla ilgili sorun yaşamanız halinde bize sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak