Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? 1

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Yazar Osman ALKAN
2 yorumlar

Web site sahiplerinin sitelerine daha çok ziyaretçi ve müşteri çekebilmeleri için önemli noktalardan biriside anahtar kelime belirleme kısmıdır. Bu yazımda hem dijital pazarlama yapmak isteyen, hem de web sitesi yöneten kişiler için çok önemli bir konu olan anahtar kelime nasıl belirlenir? Sorusuna beraber maddeler haline cevap arayacağız.

Nasıl Bir İçerik Üreteceğiz?

Makale yazısını yazmadan önce bu konu hakkında kendimize bazı sorular sormalıyız. Herhangi bir konu hakkında içerik üretimi sağlarken o konu hakkında ne tür bir anahtar kelime belirlemesi gerektiğine, internet üzerinden arama sonuçlarına bakarak ne tür bir arama sonucu o konu hakkında bilgi edinilmek isteniyor ise, o tür çalışmalar yapmalıyız.

Burada tek amaç hedeflemiş olduğumuz kitleye en kısa sürede ulaşmaktır. Bu yüzden içeriklerimiz ne kadar anahtar kelime hedefli olursa hem daha hızlı index alırız hem de kullanıcılara veya ziyaretçilere daha hızlı bir şekilde ulaşmış oluruz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Anahtar Kelime Bulma Yöntemi

Anahtar kelime bulma yöntemi 2 ye ayrılmaktadır. Öncelikli olarak hedeflemiş olduğumuz konu hakkında ne tür aramalar yapılıyor buna haftalık, aylık, yıllık bazlı olmak üzere Google Trends veya diğer arama motorları vasıtasıyla bulmamız gerekmektedir. Aylık ve yıllık bazda bakma sebebimiz, hedeflemiş olduğumuz kitleyi doğru bir şekilde tanımlamak ve ona göre çalışma yapmamızı sağlayacaktır.

Ayrıca bu konu hakkında ayrı bir makale yazısı yazmış olduğum Semantik Makale Nedir? Bu makale yazımı okumanızı tavsiye ederim. Burada dikkat etmemiz gereken bir konu ise günlük trendlere göre hedefleme yapmamamız olacaktır. Çünkü böyle bir çalışma sadece günü kurtaracağı için ileriye yönelik bir çalışma olmayacaktır.

Ayrıca anahtar kelime hedeflemede dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta ise, konuyu bütünleyici makale içerisinde uyum sağlayacak şekilde 2 veya 3 tane belirlemektir. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelime size en çok ziyaretçiyi kazandıracağını unutmayınız. Daha fazla anahtar kelime belirlemek ayrıca arama motorları tarafından pek hoş karşılanmayabilir.

Not: Sizlerinde anahtar kelime nasıl belirlenir? Sorusuna bir yorumunuz var ise lütfen aşağıya belirtmeyi unutmayınız. Her zaman söylediğimiz gibi bilgi güçtür, paylaştıkça güzeldir…

İlginizi Çekebilir

2 yorumlar

Kenar Yazarı 27 Şubat 2019 - 20:30

Hocam, şimdilerde online web tarayıcıları çıkmış. Web sitesine yazıyı ekliyorsunuz, site size makalenizdeki anahtar kelimeyi çıkartıyor. Ayrıca Wordpress’de Yoast gibi SEO eklentileri de bu konuda yönlendirici davranıyor. Güzel yazı olmuş. Teşekkürler.

Cevap
Görkem CAN 1 Mart 2019 - 11:24

Kaliteli ve akıcı yazıyı kaliteli görsellerle birleştirirsek emeğimizin karşılığına değecektir.

Cevap

Yorum bırak