Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır 1

Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Bugünkü yazımızda Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır hakkında bir yazı kaleme alacağız. Bu konumuzun en önemli özelliği ise artan siber olaylara karşı akıllı cihazlarımızı nasıl daha güvenilir hale getirmek amacıyla olduğu olacaktır. Gelin şimdi konumuza detaylı bir şekilde giriş yapalım…

Anti-Virüs Programı Kullanın

Yazımızın en başında önemli gördüğüm en önemli aktivite akıllı telefonunuza bir Anti-Virüs programı yüklemen-izdir. Anti-virüs programı olarak size önerdiğim programlar ise; Esed nod ve Kaspersky’dır. Bu 2 si akıllı telefonlarımızın güvenliği için tam donatılmış bir şekilde etkin güvenlik önlemleri kalkanları ile size etkin bir çözüm sunmaktadır. Bu anti-virüs programlarının tam sürümlerini de satın almayı unutmayın. Küçük bir ücret ödeyerek kendinizi garantiye alacak şekilde korumanızı sağlayabilirsiniz.

Kötü Niyetli Bağlantı Linkleri

Hemen hemen hepimize gün içerisinde veya ayda 1 olmak üzere ücretsiz çekiliş hakkı, katılım için tıklayın, ödül kazandınız şeklinde bağlantı linkleri gelmektedir. Kesinlikle bu tür gelen mesajlarda hiçbir şekilde bağlantılara tıklamayınız. Bu linklere tıklar iseniz oluşturulmuş olan kötü niyetli yazılım virüsüne karşı akıllı telefonunuza bulaşmış olacaktır. Bu sayede sizin iletişim bilgilerinize, özel mesajlarınıza, hatta galerinize kadar uzanan akıllı telefonunuzun her kademesine hükmede bilmektedir. Bu yüzden bu tür mesajlara lütfen itibar etmeyiniz.

Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır

Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır

Bilinmeyen Web Siteler

Günümüzde teknoloji çağı geliştikçe kendini yineleyen ve her alanda açılan web site sayıları da artmaktadır. Bu anlamda güvenilir  site sayısı da gün geçtikçe azalmaktadır. Bu yüzden girdiğimiz web sitelere dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu yollar ile de sizin akıllı telefonunuza virüs bulaştırabilmektedirler. Çoğu kullanıcı tarafından yorumlanmış ve çeşitli fikir önerileri sunmuş web sitelerini ziyaret etmeniz sizin akıllı telefon güvenliğiniz açısından önemli bir hal alacaktır.

Kod Yazılımını Sürekli Güncelleyin

Akıllı telefonunuz eğer bir Android uygulamalı bir telefon ise kod yazılımını sürekli olarak belli aralıklar ile güncellemeli siniz. Bunun en önemli nedeni Android’in açık kod kaynak sistemine sebep olmasıdır. Açık kaynak kod yazımı demek; kendi kendini sürekli güncelleyen ve bu kodları değiştirmek veya virüs üretmek isteyen kötü amaçlı kişilerin kullanmasına sebep olacak bir uygulamadır. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır

Akıllı Telefonların Güvenligi Nasıl Sağlanır

Not: Son olarak cep telefonunuzu belli aralıklar ile yedeklemeye almayı’da unutmayın. Bu sizin herhangi bir veri kaybetmeniz durumunda tekrar yüklenebilmesi için önemli bir uygulamadır. Eğer yukarıda söylemiş olduklarımızı yerine getirir iseniz telefonunuza virüs bulaşma riski en alt seviyeye inecektir. Bu sayede gönül rahatlığı ile akıllı telefonunuzu kullanabileceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak