10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı 3

10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

10. Bilgi güvenliği ve kriptoloji konferansı, yaklaşık 10 yıldır düzenlenen bir etkinliktir. Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansında genel olarak akademisyen ve bu alanda uzman kişilerin oluşturulmuş bir konferans ve eğitimlerden oluşmaktadır. Düzenleniş amacı ve etkinliklerin geneline bakacak olursak, ülke genelimizde düzenlenen en önemli organizasyonlarımızdan birisidir. Bu yılki etkinliklerine 2 gün boyunca Ankara’da bende katıldım.

SCTurkey 2017 Konferansı, Avrupa Ağ ve Bilgi güvenliği Ajansı (ENISA) tarafından da desteklenerek Avrupa Siber Güvenlik Ayı etkinlikleri listesinde yerini almaktadır. Bu anlamda Avrupa Siber Güvenlik Alanında’da önemli bir işlevi bulunmaktadır.

10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

ISCTurkey 2017 konferansının temel ana faktörü Siber Güvenlik ve Yapay Zeka olarak belirlendi. Yapay zeka ve siber güvenlik alanında ne gibi eksiklerimizin olduğunu, bu alanda yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olduk. Bu konferansa Türk Telekom, Vodafone, Turkcell gibi operatör ağlarımızdan uzman kişilerle de birlikte olduk. 2 gün boyunca yapılan konferans ve egitimler’de bahsedilen konulardan birisi ise, bu alanda yetişmiş nitelikli insan kitlesinin yeterince olmadığı ve çalışmaların bu alanda hızla sürdügü olmuştur.

Başbakanımızın SCTurkey 2017 açılış konuşmasında söylemiş olduğu bazı sözlerde çok büyük önem arz etmektedir. Bu sözlerden birisi, şuan Siber Alanda 30 bine yakın personele ihtiyaç duyulduğunu belirtmesidir. Çünkü Siber Güvenlik konusunda nitelikli personel sayımız yeterince bulunmamaktadır.

10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

10. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı

Bilgi Güvenliği Derneği

SCTurkey 2017 düzenlenmesine katkıda bulunan, çeşitli Siber Güvenlik dergisi çıkarak hizmet veren derneklerimizden biriside Bilgi Güvenliği Derneğidir. Bu dernek aracılığıyla, çeşitli eğitimlerin verildiği ve gençlerimizin sürekli olarak kurulmuş olan Siber Güvenlik Federasyon ve dernekleri takip ederek düzenlenen konferans, eğitimlerine katılmasını tavsiye ederim. Bilişim Teknoloji Kurumunda yapılan konferansa Bilgi Güvenliği Dernegi’de katılmıştır.

Sonuç olarak bakarsak; 2 gün boyunca hem kendim için hem’de güzel ülkemizde siber güvenlik ve yapay zeka olarak birçok bilgi paylaşımında bulunuldu. Bu alanda ileriye dönük yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olduk. Ülkemizin bu anlamda çok önemli gelişmeler olduğunu’da söylemeden geçemeyeceğim. Konferans çok güzeldi ve bunun gibi daha birçok konferansın düzenlenmesine vesile olur…

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak